facebook
Koronawirus
Aktualności
e-recepta
Rejestracja on-line
Histologia 3D
Chirurgia jednego dnia
Komfortowe warunki
             

Grzegorz Bierecki: Zbudowałem klinikę z wdzięczności za odzyskane zdrowie

W wywiadzie dla „Dziennika Bałtyckiego”, założyciel Fundacji Sanitas i inicjator powstania Centrum Medycyny Specjalistycznej Sanitas mówi o swojej osobistej walce z chorobą nowotworową

grzegorz_bierecki_zbudowalem_klinike_z_wdziecznosc.jpg„Brzmi to jak bajka. Zamożny i wpływowy człowiek zapada na raka. W szpitalach na terenie Polski nikt nie potrafi go wyleczyć. W końcu trafia do jednej z klinik niemieckich i tam zostaje uzdrowiony. Wraca do kraju, zakłada fundację, by udostępnić tę metodę leczenia również swoim rodakom. I buduje klinikę w Gdańsku. Na Zaspie. A jak się to wszystko zaczęło” – pyta prowadząca wywiad Jolanta Gromadzka-Anzelewicz.

Zaczęło się od choroby, której przez dłuższy okres nie udawało się zdiagnozować. W najbardziej widocznym miejscu twarzy - na czole - pojawiła się jakaś narośl, która powoli, ale systematycznie się powiększała.

[…] Od samego początku byłem pod opieką lekarzy. Wycinano mi tę zmianę kilkakrotnie w różnych gabinetach zabiegowych w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. […]

Zacząłem szukać w internecie, wypytywać znajomych lekarzy. Bliski przyjaciel, lekarz, który jeździ dużo po świecie i uczestniczy w wielu zjazdach naukowych, znalazł informację o niezwykle skutecznej metodzie leczenia opracowanej przez amerykańskiego lekarza Mohsa. Przy tej metodzie ryzyko wznowy szacowano na zaledwie 2 procent. Różnica była więc zasadnicza. […] Gotów byłem lecieć do Ameryki, okazało się jednak, że w Europie są również ośrodki, które stosują metodę Mohsa i to nawet trzy - w Tubingen w Niemczech, gdzieś na terenie Wielkiej Brytanii oraz w Mediolanie. […]

Pojechał Pan do Tubingen?
Oczywiście. Byłem nawet zaskoczony, bo nie była to żadna prywatna klinika dla VIP-ów, a uniwersytecki szpital nieodbiegający standardem od naszych szpitali. Lekarze mnie tam obejrzeli i stwierdzili, że podejmą się leczenia. Prof. Breuninger okazał się nie tylko doskonałym dermatochirurgiem, ale i świetnym chirurgiem plastycznym, czego jestem najlepszym dowodem.

Co innego od polskich lekarzy robią lekarze niemieccy?
W Polsce wycina się guz z marginesem zdrowej tkanki, zamyka się ranę i pacjenta się odsyła. W Niemczech przygotowuje się najpierw swojego rodzaju mapę guza, tak jak robi się mapę ziemi, która choć w rzeczywistości jest okrągła, na mapie jest płaska.

[…] Przeszedłem tam w sumie trzy operacje w ciągu tygodnia. Bandażowali mnie po zabiegu, wyglądałem jakbym dostał postrzał w głowę, po czym znów zabierali mnie na salę operacyjną. Na końcu zrobili mi operację plastyczną, po której zostały mi mało widoczne blizny.

[…] W Polsce leczenie chemią, które przeszedłem - i to jak się okazało zupełnie niepotrzebnie - kosztowało Narodowy Fundusz Zdrowia 150 tys. zł. […]

W Niemczech też nie leczono Pana za darmo?
Oczywiście, że nie. […] Na koniec dostałem bardzo szczegółowy rachunek na ok. 8 tys. euro, czyli po ówczesnym kursie około 30 tys zł. Zdziwiło mnie ogromnie, że w bogatszym kraju leczą taniej niż w Polsce.

Czy to znaczy, że polscy pacjenci będą w niej płacić za operacje 30 tysięcy zł?
Dla pacjentów, których na to nie stać, będziemy starać się znaleźć finansowanie. Fundacja Sanitas będzie tworzyć w tym celu finansową rezerwę przeznaczoną na wspieranie chorych. […]

W ośrodku Fundacji Sanitas, oprócz operacji dermatochirurgicznych, mają być wykonywane również zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej, plastycznej, dziecięcej, chirurgii ręki, ortopedii, urologii i in. Przyjmować w nim będą również lekarze interniści, laryngolodzy, okuliści, ginekolodzy, alergolodzy, urolodzy, endokrynolodzy. Nie na NFZ, a prywatnie?
Właśnie dochód z tej działalności komercyjnej fundacja przeznaczy na finansowanie operacji dla najuboższych chorych z całej Polski.

Źródło: „Dziennik Bałtycki” (2.03.2012 r.), z Grzegorzem Biereckim rozmawiała Jolanta Gromadzka-Anzelewicz.

Cały wywiad można znaleźć tutaj.

http://www.dziennikbaltycki.pl
 
 
O nas
Oferta
Onkologia skóry
 
 
© CMS Sanitas 2012 - 2013