Aktualności
e-recepta
Rejestracja on-line
Histologia 3D
       

Wprowadzenie

Nowotwory skóry są najczęstszymi nowotworami złośliwymi i stanowią ok. 1/3 wszystkich wykrywanych nowotworów. Łącznie zachorowania na nowotwory skóry w Polsce zajmują u kobiet 2. miejsce po raku piersi, a u mężczyzn 3. miejsce po raku płuc i prostaty. W ostatnich latach liczba zachorowań na nowotwory skóry stale wzrasta, na poziomie 10-15% rocznie.

Na nowotwory skóry najczęściej zapadają mieszkańcy państw o dużym nasłonecznieniu. Najważniejszym czynnikiem etiologicznym tej choroby jest bowiem promieniowanie ultrafioletowe (UV) emitowane przez słońce, ale też przez różne inne źródła np. solaria. W ostatnich dziesięcioleciach odnotowuje się gwałtowny przyrost zachorowań także w krajach Europy północnej i środkowej. Zwiększająca się częstotliwość występowania nowotworów związana jest z coraz intensywniejszą ekspozycją na promieniowanie UV np. w wyniku zmieniających się form spędzania czasu, wyjazdów wakacyjnych czy modą na opaloną skórę.

Nowotwory skóry mogą występować na całej powierzchni skóry człowieka, najczęściej jednak pojawiają się w miejscach najbardziej eksponowanych. Mimo, że są to nowotwory miejscowo złośliwe, które rzadko dają przerzuty, zagrożenie z ich strony jest istotne ze względu na częstość występowania i lokalizację. Ich główną cechą kliniczną jest bowiem naciekanie pobliskich tkanek i niszczenie okolicznych struktur. Z tego względu raki skóry przyczyniają się do poważnych defektów kosmetycznych, znacząco wpływających na jakość życia chorych.

Najczęstszym nowotworem skóry jest rak podstawnokomórkowy. Drugim pod względem częstotliwości występowania jest rak kolczystokomórkowy. Pozostałe nowotwory złośliwe, takie jak czerniak oraz rak Merkla, są znacznie rzadsze, stanowią jednak najczęstszą przyczynę zgonów ze wszystkich nowotworów skóry.

obrazekRejestracja (58) 785-85-55
Godziny przyjęć:
PN-PT 8:00 - 20:00
Laboratoryjny punkt pobrań:
PN-PT 8:00 - 11:00
 
 
 
O nas
Oferta
Onkologia skóry
 
 
© CMS Sanitas 2012 - 2013