facebook
Koronawirus
Aktualności
e-recepta
Rejestracja on-line
Histologia 3D
Chirurgia jednego dnia
Komfortowe warunki
             

Rak z komórek Merkla, rak neuroendokrynny skóry

Rak z komórek Merkla, rak neuroendokrynny skóry (carcinoma neuroendocrinale Curtis). Rak z komórek Merkla (MCC) to dość rzadki, pierwotny rak skóry o dużej złośliwości, wywodzący się z komórek Merkla, czyli wyspecjalizowanych komórek naskórka odbierających bodźce czuciowe (receptorów dotyku).

Rak z komórek Merkla występuje przede wszystkim w 8. dekadzie życia, chociaż może też zaatakować osoby dużo młodsze. Istnieją przesłanki o wirusowym podłożu tego nowotworu.

Rak z komórek Merkla jest nowotworem o bardzo agresywnym przebiegu. W przeciwieństwie do innych nowotworów neuroendokrynnych, objawy endokrynologiczne rzadko stanowią część obrazu klinicznego tej choroby. Zwykle objawia się jako twardy, niebolesny guzek, o gładkiej powierzchni, najczęściej w skórze głowy i szyi (50% przypadków) oraz kończyn (40%), czyli miejsc bardziej narażonych na działanie promieniowania UV. W obrębie skóry głowy najczęstszymi lokalizacjami są powieki i okolice nadoczodołowe. Z rzadka guz jest mnogi. W połowie przypadków w momencie rozpoznania obecne są już przerzuty w węzłach chłonnych, w 35% występują też przerzuty odległe, przede wszystkim do płuc, mózgu, wątroby i kości. U połowy pacjentów może wystąpić nawrót choroby po leczeniu. W leczeniu MCC stosuje się radykalną resekcję ogniska pierwotnego wraz z regionalnymi węzłami chłonnymi, radio i chemioterapię.

Leczenie - Metoda MOHSA

obrazekRejestracja (58) 785-85-55
Godziny przyjęć:
PN-PT 8:00 - 19:00
Laboratoryjny punkt pobrań:
PN-PT 8:00 - 11:00
возможность получения информация о предложении Sanitas по-русски:
Средам 08:00 - 11:00
 
 
O nas
Oferta
Onkologia skóry
 
 
© CMS Sanitas 2012 - 2013